Redaktion og opdatering af indholdet på denstoredanske.dk er indstillet pr. 24. august 2017. Artikler og andet indhold er tilgængeligt i den form, der var gældende ved redaktionens afslutning.

Olympiske Lege - oversigt over OL 1896-2022

Oprindelig forfatter Redaktionen Seneste forfatter Uffe Rasmussen

OL 1896-2020
år bysportsgrenedisciplinernationerdeltagere m/k
sommerlege
1896IAthen94315245/0
1900IIParis1885261206/19
1904IIISaint Louis159413681/6
1906 Athen6117520877/7
1908IVLondon22110211999/36
1912VStockholm14102282490/57
1916VI5
1920VIIAntwerpen22155292591/78
1924VIIIParis18126442956/136
1928IXAmsterdam15109462724/290
1932XLos Angeles15117371281/127
1936XIBerlin20129493738/328
1940 5
1944 5
1948XIVLondon18136593714/386
1952XVHelsinki18149694407/518
1956XVIMelbourne17145672813/371
Stockholm3 1629145/13
1960XVIIRom18150834738/610
1964XVIIITokyo20163934457/643
1968XIXMexico City181721124750/781
1972XXMünchen211951216065/1058
1976XXIMontréal21198924028/1247
1980XXIIMoskva21203804092/1225
1984XXIIILos Angeles212211405230/1567
1988XXIVSeoul232371596279/2186
1992XXVBarcelona252571696659/2708
1996XXVIAtlanta252711976806/3497
2000XXVIISydney2930019946582/4069
2004XXVIIIAthen293012016454/4428
2008XXIXBeijing283022046305/4637
2012XXXLondon2630220410.820
2016 Rio de Janeiro
2020 Tokyo
vinterlege
1924 Chamonix41416278/13
1928 Sankt Moritz41425470/25
1932 Lake Placid41417289/17
1936 Garmisch-Partenkirchen41728675/80
1940 5
1944 5
1948 Sankt Moritz42228636/77
1952 Oslo42230623/109
1956 Cortina d'Ampezzo42432686/132
1960 Squaw Valley42730521/144
1964 Innsbruck63436986/200
1968 Grenoble635371093/212
1972 Sapporo635351025/217
1976 Innsbruck63737900/228
1980 Lake Placid63837837/234
1984 Sarajevo639491000/277
1988 Calgary646571113/315
1992 Albertville657641318/490
1994 Lillehammer661671737/522
1998 Nagano768721390/787
2002 Salt Lake City878771513/886
2006 Torino884801548/960
2010 Vancouver1586822632
2014 Sotji159888ca. 2800
2018 Pyeongchang

1. Den ene danske guldmedalje blev vundet i tovtrækning; der var tre danskere og tre svenskere på holdet.

2. Kvinderne deltog ikke i selve legenes konkurrencer, men i en gymnastikopvisning på stadion.

3. Da de australske veterinære love ikke tillod, at heste indførtes i landet, afholdtes separate lege for ryttere i Stockholm.

4. Dertil kom fire aktive udøvere fra Østtimor, der dog ikke havde en olympisk komite og dermed ikke var medlem af IOC.

5. Ikke afholdt som følge af 1. Verdenskrig (1914-18) eller 2. Verdenskrig (1939-45). Ved angivelse af, hvilken olympiade, dvs. de fire år mellem to på hinanden følgende OL, legene hidrører, medregnes disse år. Da OL 1896 endvidere regnes som legene for den første olympiade i moderne tid, var OL 2012 i London således legene for den 30. olympiade; dette angives med romertal, i dette tilfælde XXX. Hvad angår vinterlegene benævnes de med et ordenstal relateret til de faktiske afholdelser, fx Sotji 2014 "de 23. olympiske vinterlege".

6. Legene var en festligholdelse af 10-året for Athens OL 1896, og regnes i de fleste henseender som ekstraordinære.

danskere i OL 1896-2010
årbydanske m/kdanske medaljer
sommerlegeguldsølvbronze
1896Athen3/0123
1900Paris14/02132
1904Saint Louis0/0000
1906Athen54/(14)2321
1908London122/(22)2023
1912Stockholm165/1165
1920Antwerpen170/4391
1924Paris92/10252
1928Amsterdam73/9312
1932Los Angeles18/6033
1936Berlin123/15023
1948London159/20578
1952Helsinki130/15213
1956Melbourne33/6111
Stockholm35/2010
1960Rom107/12231
1964Tokyo57/7213
1968Mexico City68/4143
1972München124/12100
1976Montréal60/11102
1980Moskva57/3212
1984Los Angeles54/11033
1988Seoul60/22211
1992Barcelona86/34114
1996Atlanta57/69411
2000Sydney56/43231
2004Athen47/5121454
2008Beijing64/20223
2012London64/49243
vinterlege
1948Sankt Moritz2/0000
1952Oslo1/0000
1960Squaw Valley1/0000
1964Innsbruck2/0000
1968Grenoble2/1000
1988Calgary1/0000
1992Albertville4/2000
1994Lillehammer4/0000
1998Nagano4/7010
2002Salt Lake City5/6000
2006Torino0/5000
2010Vancouver9/9000
2014Sotji7/5000

1. Den ene danske guldmedalje blev vundet i tovtrækning; der var tre danskere og tre svenskere på holdet.

2. Kvinderne deltog ikke i selve legenes konkurrencer, men i en gymnastikopvisning på stadion.

3. Da de australske veterinære love ikke tillod, at heste indførtes i landet, afholdtes separate lege for ryttere i Stockholm.

4. Kuglestøderen Joachim B. Olsen fik bronze i 2004, men pga. ukraineren Jurij Bilonogs dopingdom, er han blevet tildelt sølv med tilbagevirkende kraft.

Danske guldvindere
1896Viggo Jensenvægtløftning (toarmsstød)
1900dansk-svensk mandskabatletik (tovtrækning)
L.J. Madsenskydning (300 m armégevær)
1906Søren Marinus Jensenbrydning (sværvægt)
Søren Marinus Jensenbrydning (samtlige vægtklasser)
landsholdfodbold
1912Nykøbing Falster Roklubroning (fireåres inrigger)
1920landsholdgymnastik (svensk system)
landsholdskydning (300 m armégevær)
Stefanie Fryland Clausensvømning (tårnspring)
1924Hans Nielsenboksning (letvægt)
Ellen Osiierfægtning (fleuret)
1928Henry Hansencykling (landevejsløb)
landsholdcykling (landevejsløb)
Willy Falck Hansencykling (1000 m tidskørsel)
1948Karen Hoffkajak (500 m)
Roskilde Roklubroning (toer m. styrmand)
Paul Elvstrømsejlsport (firefly)
Greta Andersensvømning (100 m fri)
Karen-Margrethe Harupsvømning (100 m ryg)
1952Peter Rasch, Finn Haunstoftkano (1000 m toer)
Paul Elvstrømsejlsport (finnjolle)
1956Paul Elvstrømsejlsport (finnjolle)
1960Erik Hansenkajak (1000 m)
Paul Elvstrømsejlsport (finnjolle)
1964Roforeningen Kvikroning (firer u. styrmand)
Ole Berntsen, Ole Poulsen, Christian von Bülowsejlsport (drage)
1968landsholdcykling (4000 m forfølgelsesløb)
1972Niels Fredborgcykling (1000 m tidskørsel)
1976Poul R. Høj Jensen, Valdemar Bandolowski, Erik Hansensejlsport (soling)
1980Poul R. Høj Jensen, Valdemar Bandolowski, Erik Hansensejlsport (soling)
Kjeld Rasmussenskydning (skeetskydning)
1988Dan Frostcykling (pointløb)
Jørgen Bojsen Møller, Christian Grønborgsejlsport (flying dutchman)
1992Jesper Bank, Steen Secher, Jesper Seiersejlsport (soling)
1996Poul-Erik Høyerbadminton (single)
landsholdhåndbold (kvinder)
Niels Henriksen, Thomas Poulsen, Eskild Ebbesen, Victor Feddersenroning (letvægtsfirer u. styrmand)
Kristine Rougsejlsport (europajolle)
2000landsholdhåndbold (kvinder)
Jesper Bank, Thomas Jacobsen, Henrik Blakskjærsejlsport (soling)
2004landsholdhåndbold (kvinder)
Thomas Ebert, Eskild Ebbesen, Stephan Mølvig, Thor Kristensenroning (letvægtsfirer u. styrmand)
2008Martin Kirketerp, Jonas Warrersejlsport (49'er)
Mads Andersen, Thomas Ebert, Eskild Ebbesen, Morten Jørgensenroning (letvægtsfirer u. styrmand)
2012Rasmus Quist, Mads Rasmussenroning (letvægtsdobbeltsculler)
Lasse Normann Hansencykling (omnium)

Læs mere om de antikke Olympiske Lege eller om det moderne OL.

Referér til denne tekst ved at skrive:
Olympiske Lege - oversigt over OL 1896-2022 i Den Store Danske, Gyldendal. Hentet 25. juni 2018 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=226522