Redaktion og opdatering af indholdet på denstoredanske.dk er indstillet pr. 24. august 2017. Artikler og andet indhold er tilgængeligt i den form, der var gældende ved redaktionens afslutning.

  • Artiklens indhold er godkendt af redaktionen

Reumert-Prisen

Oprindelig forfatter SiIn

Årets Reumert har i løbet af ganske få år etableret sig som Danmarks fornemste teaterpris. Prisen blev i 1998 indstiftet af Bikubenfonden ved et gallaarrangement på Børsen som en pendant til bl.a. de danske filmpriser, fordi den levende scenekunst også fortjener at blive fejret. Poul Reumert har lagt navn til prisen, som en af Danmarks største skuespillere gennem tiden.

Formålet med Årets Reumert er at hædre og sætte fokus på den danske scenekunst. Årets Reumert uddeles hvert år i april til sæsonens største præstationer, både til enkeltpersoner og ensembler og de mange kategorier viser mangfoldigheden i dansk scenekunst. Sigtet med prisuddelingerne er at skabe en endnu større interesse for den levende scenekunst og de personer, der står bag.

Juryens 11 medlemmer hører til blandt landets førende teaterkritikere og -kendere og lægger vægt på at belønne de ypperste præstationer, kvalitet og professionalisme. Årets Reumert bliver uddelt inden for 14 kategorier med 3 nominerede i hver. Der følger 25.000 kr. med hver pris, dog belønnes vinderen af kategorien Årets Forestilling med 100.000 kr. og Årets Kvindelige Hovedrolle og Årets Mandlige Hovedrolle modtager 50.000 kr. I alle kategorier ledsages hæderen og checken af et unikt glasmaleri skabt af maleren Hans Voigt Steffensen. Herudover uddeles op til 10 talentpriser på hver 10.000 kr. til nye, lovende talenter inden for skuespil, dans og opera. Bikubens Hæderspris på 300.000 kr. tildeles en scenekunstner, der i en årrække har udvist respekt for sin opgave, søgt nye fortolkninger og har formået at spille en væsentlig rolle for dansk scenekunst.

Annonce

Bikubens Hæderspris
2007Stig Fogh Andersen
2006Thomas Lund
2005Preben Kristensen
2004Karen-Lise Mynster
2003Ghita Nørby
2002Nikolaj Hübbe
2001Nikolaj Cederholm
2000Jørgen Reenberg
1999Lisbeth Balslev
1998Bodil Udsen
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
Årets mandlige hovedrolle
2007Nicolas Bro, Faust, Det Kongelige Teater
2006Jørgen Reenberg, Indenfor Murene, Det Kongelige Teater
2005Henning Jensen, Pinocchios aske, Det Kongelige Teater
2004Gyrd Løfqvist, Gæsten, Teatret ved Sorte Hest
2003Jesper Langberg, Festen, Mammutteatret
2002Nikolaj Lie Kaas, Peer Gynt, Det Kongelige Teater
2001Flemming Enevold, The Phantom of the Opera, Det Ny Teater
2000Søren Pilmark, København, Betty Nansen Teatret
1999Henning Jensen, Personkreds 3, Edison
Årets kvindelige hovedrolle
2007Karen-Lise Mynster, Pietà, Husets Teater og Håndbog i overlevelse, Teater Grob
2006Maria Rossing, Den kaukasiske kridtcirkel, Det Kongelige Teater
2005Meike Bahnsen, Anna Karenina, Aalborg Teater
2004Ulla Henningsen, Dødsdansen, Edison
2003Karen-Lise Mynster, Fra regnormenes liv, Det Danske Teater
2002Trine Dyrholm, 4:48 Psykose, Edison
2001Jannie Faurschou, Så enkel er kærligheden, Rialto Teatret
2000Kirsten Olesen, Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Tammi Øst, Aske til aske – støv til støv, Husets Teater
Årets mandlige birolle
2007Frank Thiel, Hjem, kære hjem, Teater Grob
2006Paul Hüttel, Skyelskeren, Teatret ved Sorte Hest
2005Anders Baggesen, Lykke-Per, Aalborg Teater
2004Mads M Nielsen, Den gerrige, Odense Teater
2003Kristian Halken, Spindoctor, Nørrebro Teater, Som man behager, Grønnegårds Teatret, Danny Crowe Show, Mungo Park og Tusind og en nat – nu, Betty Nansen Teatret
2002Nicolas Bro, Skrigerne, Aveny Teatret
2001Kristian Halken, Mine to søstre, Husets Teater
2000Søren Sætter-Lassen, Don Carlos, Det Kongelige Teater
1999Anders W. Berthelsen, Personkreds 3, Edison
Årets kvindelige birolle
2007Bente Eskesen, Løgn og latin, Privat Teatret
2006Marianne Mortensen, Brandes, Det Danske Teater
2005Marie Louise Wille, Frk. Julie, Kaleidoskop og Anna Karenina, Aalborg Teater
2004Lane Lind, Stor ståhej for ingenting, Grønnegårds Teatret
2003Bodil Udsen, Misantropen, Betty Nansen Teatret
2002Stine Schröder Jensen, Strip, Hippodromen
2001Ulla Henningsen, Woyzeck, Betty Nansen Teatret
2000Sofie Gråbøl, Gengangere, Det Kongelige Teater
1999Lily Weiding, Aske til aske – støv til støv, Husets Teater
Årets instruktør
2007Kamilla Wargo Brekling, Om et øjeblik, Betty Nansen Teatret/Edison
2006Katrine Wiedemann, Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör og Den kaukasiske kridtcirkel, Det Kongelige Teater
2005Peter Langdal, Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Alexa Ther, Antigone, Det Kongelige Teater, På den anden side, PlanB og Sting, CaféTeatret
2003Staffan Valdemar Holm, Antikrist og Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Peter Langdal, Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Kasper Holten, Hamlet, Aalborg Teater
2000Peter Langdal, København, Betty Nansen Teatret
1999Madeleine Røn Juul, Personkreds 3, Edison
Årets scenograf
2007Martin Tulinius, Faust, Det Kongelige Teater
2006Martin Tulinius, Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Thomas Bjørnager, Farlige forbindelser, Østre Gasværk Teater
2004Birgitte Mellentin, På sporet af den tabte tid, Aarhus Teater, Verdens ende, Husets Teater og Den forviste engel, Rialto Teatret
2003Martin Tulinius, On this Planet, Kaleidoskop, Den anden opera og Athelas Sinfonietta Copenhagen og Østrig, Kaleidoskop
2002Steven Scott, She Loves You, Peter Scaufuss Balletten
2001Robert Wilson, Woyzeck, Betty Nansen Teatret
2000Bente Lykke Møller, Don Carlos, Det Kongelige Teater
1999Marianne Nilsson, Snart kommer tiden, Dr. Dantes Aveny
Årets dramatiker
2007Jakob Weis, Håndbog i overlevelse, Teater Grob og Helmer Hardcore, TeaterV
2006Vivian Nielsen, Brandes, Det Kongelige Teater
2005Jokum Rohde, Pinocchios Aske, Det Kongelige Teater
2004Astrid Saalbach, Verdens ende, Husets Teater
2003Claus Beck-Nielsen, Parlamentet, Das Beckværk
2002Nikoline Werdelin, Boblerne i bækken, Aveny Teatret
2001Nikoline Werdelin, Mine to søstre, Husets Teater
2000Martin Tulinius, Kafka, Kaleidoskop
1999Line Knutzon, Først bli’r man jo født og Snart kommer tiden
Årets børneteaterforestilling
2007Frikvarter, Marionetteatret
2006Du må være en engel Hans Christian, Gruppe 38
2005Dorthes hjerte, Det lille turné Teater
2004Nikio og den store samurai, ZangenbergsT
2003Den lille pige med svovlstikkerne, Gruppe 38
2002Mester flytter ind, Det lille Teater
2001Lennie og George, Teatret Møllen
2000Haiku og Se mig, Teater Rio Rose
1999Happy End, Corona Danseteater
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
0
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
1
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
2
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
3
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
4
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
5
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
6
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
7
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
8
Årets forestilling
2007Nick Cave Teaterkoncerten, Aarhus Teater
2006Havfruen, Kaleidoskop og Cirkus Cirkör
2005Demokrati, Betty Nansen Teatret
2004Flugt, Det Kongelige Teater
2003Kabale og kærlighed, Det Kongelige Teater
2002Når vi døde vågner, Betty Nansen Teatret
2001Hamlet, Aalborg Teater
2000Sælsomt mellemspil, Det Kongelige Teater
1999Personkreds 3, Edison
9
Årets mandlige hovedrolle
2007Nicolas Bro, Faust, Det Kongelige Teater
2006Jørgen Reenberg, Indenfor Murene, Det Kongelige Teater
2005Henning Jensen, Pinocchios aske, Det Kongelige Teater
2004Gyrd Løfqvist, Gæsten, Teatret ved Sorte Hest
2003Jesper Langberg, Festen, Mammutteatret
2002Nikolaj Lie Kaas, Peer Gynt, Det Kongelige Teater
2001Flemming Enevold, The Phantom of the Opera, Det Ny Teater
2000Søren Pilmark, København, Betty Nansen Teatret
1999Henning Jensen, Personkreds 3, Edison
0
Årets mandlige hovedrolle
2007Nicolas Bro, Faust, Det Kongelige Teater
2006Jørgen Reenberg, Indenfor Murene, Det Kongelige Teater
2005Henning Jensen, Pinocchios aske, Det Kongelige Teater
2004Gyrd Løfqvist, Gæsten, Teatret ved Sorte Hest
2003Jesper Langberg, Festen, Mammutteatret
2002Nikolaj Lie Kaas, Peer Gynt, Det Kongelige Teater
2001Flemming Enevold, The Phantom of the Opera, Det Ny Teater
2000Søren Pilmark, København, Betty Nansen Teatret
1999Henning Jensen, Personkreds 3, Edison
1

Referér til denne tekst ved at skrive:
Sine Ingemann: Reumert-Prisen i Gyldendals Teaterleksikon, Alette Scavenius (red.), 2007, Gyldendal. Hentet 14. oktober 2018 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=429807