• Artiklens indhold er godkendt af redaktionen

Spanien - geografi

Oprindelige forfattere Aaris og LAa Seneste forfatter sthornval

Spanien. De 17 autonome regioner.

Spanien. De 17 autonome regioner.

I denne artikel omtales kun forholdene på det spanske fastland. Mht. forholdene på Balearerne og De Kanariske Øer, se disse artikler.

Landskab

Midt på Den Iberiske Halvø rejser den ca. 211.000 km2 store højslette La Meseta sig til en gennemsnitshøjde på ca. 600 m og dominerer hovedparten af det spanske landskab. Højsletten, der strækker sig mod vest ind i Portugal, omfatter i Spanien regionerne Castilla y León, Castilla-La Mancha, Madrid og Extremadura. Højsletten har form som to flade bækkener med omkransende bjerge og flodløb i midten.

Den nordlige del af La Meseta afgrænses mod nord af De Cantabriske Bjerge og mod øst af De Iberiske Randbjerge. Højsletten deles i den nordlige og sydlige del af bjergkæden Cordillera Central med Sierra de Guadarrama og Sierra de Gredos, hvor de højeste punkter er hhv. Peñalara (2430 m) og Almanzor (2592 m). Floden Duero løber i La Mesetas nordlige del og fortsætter ind i Portugal for at udmunde i Atlanterhavet.

Annonce

La Mesetas sydlige del afgrænses mod syd af bjergkæden Sierra Morena, og igennem højslettens flade, højtliggende karstlandskab La Mancha mod øst løber floderne Tajo og Guadiana i vestlig retning mod Atlanterhavet.

Spanien. Landskab omkring Berdun i Navarra.

Spanien. Landskab omkring Berdun i Navarra.

De Iberiske Randbjerge med højeste tinder i Sierra de la Demanda med 2304 m adskiller i øst La Meseta fra Valencia i kystforlandet ud til Middelhavet. I Nordvestspanien rejser De Cantabriske Bjerge sig med højeste punkt i Torre de Cerredo (2648 m) i bjergmassivet Picos de Europa.

Nord for bjergene i Asturien, Cantabrien og Baskerlandet falder landskabet brat ned til kysten ved Biscayen; mod vest i Galicien er kyststrækningen, den såkaldte riaskyst, fliget og præget af stejle klipper, dybe dale og fjorde.

I nordøst afgrænser bjergkæden Pyrenæerne Spanien mod Frankrig og Andorra. Mellem Pyrenæerne, hvor Pico del Aneto (3404 m) er højeste punkt, og De Iberiske Randbjerge mod syd ligger den store flodslette Ebrobækkenet, hvori floden Ebro med udspring i De Cantabriske Bjerge løber mod sydøst til Middelhavet og undervejs har tilløb af talrige bifloder fra Pyrenæerne. Ebro er meget vandrig og afvander med bifloder ca. 1/6 af Spaniens samlede areal.

Administrativ inddeling
Region/provinshovedstadareal (km2)indb. (1996)
Andalusien Sevilla872687235000
AlmeríaAlmería 8775501800
CádizCádiz 74401105800
CórdobaCórdoba 13771761400
GranadaGranada 12531808100
HuelvaHuelva 10085454700
JaénJaén 13498648600
MálagaMálaga 72761249300
SevillaSevilla 140011705300
Aragonien Zaragoza476501187500
HuescaHuesca15685206900
TeruelTeruel 14804138200
ZaragozaZaragoza 17252842400
Asturien Oviedo 105651087900
Balearerne Palma de Mallorca 5014788000
Baskerlandet Vitoria72612098000
ÁlavaVitoria 3037281800
GuipúzcoaSan Sebastián 1997676200
VizcayaBilbao 22171140000
Cantabrien Santander 5289527400
Castilla-La Mancha Toledo 792301712600
AlbaceteAlbacete 14863359000
Ciudad RealCiudad Real 19813478700
CuencaCuenca 17140201700
GuadalajaraGuadalajara 12190157300
ToledoToledo 15368515900
Castilla y León Valladolid941932508500
ÁvilaÁvila 8050169300
BurgosBurgos 14292350100
LeónLeón 15468517200
PalenciaPalencia 8029180600
SalamancaSalamanca 12336353000
SegoviaSegovia 6949147800
SoriaSoria 1028792800
ValladolidValladolid 8202490200
ZamoraZamora 10559207500
Catalonien Barcelona319306090100
BarcelonaBarcelona 77284628300
GeronaGerona 5886530600
LéridaLérida 12028353500
TarragonaTarragona 6283574700
Extremadura Mérida 416021070200
BadajozBadajoz 21647656800
CáceresCáceres 19868413400
Galicien Santiago de Compostela 294342742600
La CoruñaLa Coruña 79511110300
LugoLugo 9803370300
OrenseOrense 7278346900
PontevedraPontevedra 4477915100
Kanariske Øer Las Palmas og Santa Cruz de Tenerife72421606500
Las Palmas Gran Canaria 4065834100
Santa Cruz de Tenerife Santa Cruz de Tenerife3208772400
MadridMadrid 79955022300
MurciaMurcia 113171097200
NavarraPamplona 10421520600
RiojaLogroño 5034264900
ValenciaValencia233054009300
AlicanteAlicante 57961379800
Castellón de la PlanaCastellón de la Plana 6662456700
ValenciaValencia 107632172800
landområder i Marokko
Ceuta 1968800
Melila 1459600

Syd for La Meseta, neden for Sierra Morena i Andalusien, løber floden Guadalquivir fra øst mod vest i et fladt og frugtbart lavland, der mod vest bliver til marsklandskabet Las Marismas. Floden udmunder i Atlanterhavet nord for Cádiz.

Syd for flodsletten rejser bjergkæden Sierra Nevada sig, hvor Den Iberiske Halvøs højeste tinde, Mulhacén på 3478 m (3482 m nævnes også), ligger.

Syd for Sierra Nevada ligger ved Middelhavet Solkyststrækningen Costa del Sol. Den samlede spanske kystlinje er ca. 4964 km lang.

Størstedelen af bjergarterne i Spanien, dvs. især højsletteområderne, er dannet i Palæozoikum (545-245 mio. år før nu) og består af eroderede sandsten, skifer, granit, gnejs og kvartsit.

Yngre bjergartsdannelser er Pyrenæerne i nordøst og Sierra Nevada i syd, der er dannet ved den alpine foldning for 110-5 mio. år siden.

Spanien har kun få naturlige søer, men mange er etableret kunstigt vha. dæmninger som vandreservoirer mhp. kunstvanding og til vandkraft.

Klima

De klimatiske forhold i Spanien kan overordnet inddeles i tre hovedgrupper med Atlanterhavsklima ved kystområderne i nord, Middelhavsklima langs kysterne mod øst og syd og kontinentalt klima på den centrale højslette.

I regionerne ud til Biscayen og Atlanterhavskysten mod nord og nordvest er klimaet mildt, tempereret og fugtigt, med en årlig jævn nedbør på over 1000 mm og kølige, fugtige vinde fra nord.

Middeltemperaturerne svinger fra 9 °C om vinteren til 18 °C om sommeren. Den rige nedbørsmængde gør landskabet frodigt og betingelserne for kvægavl, ager- og skovbrug ideelle.

Øst- og sydkystens Middelhavsklima giver tørre og varme somre (med middeltemperatur på ca. 25 °C) og milde, delvis nedbørsrige vintre (ca. 11 °C i gennemsnit).

Den årlige nedbørsmængde varierer dog fra ca. 800 mm ved Costa Brava i nordøst til 220 mm ved Almería på Costa del Sol. Også Ebrodalen og indlandet i det meste af Andalusien og Extremadura har Middelhavsklima.

Højsletten i det centrale Spanien har tørt kontinentalt klima med en årlig nedbørsmængde på kun 400-600 mm, som overvejende falder forår og efterår. De hede somre har middeltemperaturer på ca. 25°C, og om vinteren kan der blive ned til omkring 2-4°C.

De varmeste egne af Spanien ligger i Andalusien i Sydspanien, som er påvirket af de varme vinde fra Nordafrika og Sierra Nevada, der giver læ for Middelhavsvindene.

Læs videre om den spanske befolkning eller læs om Spanien generelt.

Referér til denne tekst ved at skrive:
Malene Aaris, Lars Aaris: Spanien - geografi i Den Store Danske, Gyldendal. Hentet 24. juli 2017 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=162791