Redaktion og opdatering af indholdet på denstoredanske.dk er indstillet pr. 24. august 2017. Artikler og andet indhold er tilgængeligt i den form, der var gældende ved redaktionens afslutning.

  • Artiklens indhold er godkendt af redaktionen

O.B. Kofoed

Oprindelige forfattere CThor og FHLau
Artiklen stammer fra 3. udgave af Dansk Biografisk Leksikon, der udkom 1979-84.

O.B. Kofoed, Ove Brandt Kofoed, 4.6.1883-18.12.1961, rådsformand, statistiker. Født i Rønne, død på Frbg., begravet Søndermark kgd. K. blev student 1904 fra Rønne, cand. jur. 1907 og ansattes s.å. som assistent i Statens statistiske bureau – nu Danmarks statistik. Samtidig med at han passede sit arbejde her studerede han statsvidenskab og blev cand. polit. 1910. Han blev fuldmægtig 1917, kontorchef 1923 og forretningsfører for Statsbrandforsikringsfonden 1924 – i begge de sidstnævnte stillinger fungerede han til han 1934 gik over i forsikringsrådet. – Ved siden af sin embedsvirksomhed var K. meget interesseret i forsikringsforhold – specielt inden for syge- og ulykkesforsikring. 1910–34 virkede han som beregner i forsikringsselskabet Haand i Haand, og arbejdet her førte ham ind i flere udvalg til fastsættelse af fællestariffer, i forsikrings-foreningens hovedbestyrelse m.m. og gav anledning til at der under hans ledelse udarbejdedes en syge- og ulykkesforsikringstarif der blev normgivende for de danske selskaber i branchen, og som også benyttedes ved internordiske forhandlinger om tarifforhold. K. var i en længere årrække lærer i tarifering ved forsikrings-højskolen. Sammen med fuldmægtig Svend Rode udgav han 1918 den lille bog En Undersøgelse vedr. Rentabiliteten af Syge- og Ulykkesforsikring for Kvinder ligesom han bl.a. til Nordisk Forsikringstidsskrift skrev flere afhandlinger og artikler om forsikringsproblemer. I sin akademiske uddannelse, sin fortid som statistiker og forsikringstekniker og i sin alsidige indsigt i forsikringsvirksomhedens forskellige grene besad K. alle nødvendige forudsætninger for at beklæde et embede i et forsikringstilsyn, og det føltes derfor som noget selvfølgeligt at han da loven om tilsyn med skadesforsikring som vedtoges 1934, og som foreskrev at det bestående forsikringsråd under hvilket tilsynet henlagdes, udvidedes med en næstformand, fik udnævnelse til dette nyoprettede embede. Han fik her som sit specielle arbejdsfelt administrationen af skadesforsikringsloven, et arbejde som bragte ham megen anerkendelse. K. var 1932–34 formand for Ministerialforeningen, ligesom han 1917–54 sad i styrelsen for den danske afdeling af Nordisk administrativt forbund. 1922 tog han initiativet til oprettelsen af Danske statistikeres forening.

Familie

Forældre: landinspektør, landstingsmand Hans Madsen K. (1844–1919) og Martha Nicoline Kofoed (1854–1942). Gift 16.7.1919 i Hillerød med Laura Wilhelmine Rasmussen, født 4.10.1882 i Kbh. (Fødsst.), død 21.5.1972 på Frbg. Ægteskabet opløst 1928.

Udnævnelser

R. 1930. DM. 1940. K. 1953.

Annonce

Ikonografi

Foto.

Bibliografi

Borsen 2.6.1943 og 22.12.1961. – Levnedsberetning i ordenskapitlet.

Referér til denne tekst ved at skrive:
Chr. Thorsen, Finn H. Lauridsen: O.B. Kofoed i Dansk Biografisk Leksikon, 3. udg., Gyldendal 1979-84. Hentet 22. april 2019 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=292825