Redaktion og opdatering af indholdet på denstoredanske.dk er indstillet pr. 24. august 2017. Artikler og andet indhold er tilgængeligt i den form, der var gældende ved redaktionens afslutning.
Den Store Danske bliver fra efteråret 2020 opdateret af Foreningen lex.dk.

  • Artiklens indhold er godkendt af redaktionen

N. Joh. Laursen

Oprindelig forfatter HaJen
Artiklen stammer fra 2. udgave af Dansk Biografisk Leksikon, der udkom 1933-44.

N. Joh. Laursen, Niels Johan Laursen, 11.6.1855-17.10.1930, politiker, præst. Født i Tønning, Skanderborg amt, død i Århus, begravet sst. L. uddannedes på Jelling seminarium 1872–75, blev student, privat dimitteret, 1877, var et år huslærer i Norge og blev cand.teol. 1882. Han der var tidligt politisk interesseret og påvirket i grundtvigsk venstreretning ønskede ikke straks at blive præst og overtog 1882 redaktionen af det samtidigt stiftede Aarhus Folkeblad der skulle være et grundtvigsk præget modstykke til den bjømbakske Aarhus Amtstidende. Hans ledelse af bladet var præget af solid dygtighed, men modsætningsforholdet til bjørnbakkerne tabte ret hurtigt betydning, og bladet blev 1895 omdannet til Aarhus Amts Folkeblad med tilslutning også fra nogle bjørnbakkere. L. blev medejer af bladet og medredaktør. Dets hovedopgave var at støtte venstrereformpartiet over for Frede Bojsens forligstilhængere der havde Aarhus Amtstidende som talerør. 1903 gik Aarhus Amts Folkeblad ind og L. var derefter indtil 1924 residerende kapellan ved Århus domkirke. Han var desuden sin hustru behjælpelig med ledelsen af en privat realskole som hun overtog 1890. L. var formand for Århus højskoleforening 1882–94 og udgav Sangbog for den danske Folkehøjskole, 1891 der senere sammen med andre sangbøger fra højskolekredse udbyggedes til højskolesangbogen. L. var medlem af Århus byråd 1900–06 og 1909–20, var opstillet til folketinget i Lemvig 1887 og 1890, i Mariager 1892, i Silkeborg 1895, i Århus 1901 og var valgt i Koldingkredsen 1910–26. Han gjorde sig ret stærkt gældende i rigsdagen og var medlem af finansudvalget 1910–26, dets formand 1920–24. Han sad i universitetskommissionen af 1912 og var en ivrig tilhænger af et jysk universitet som han ville placere i Århus. I det hele mindes L. som en praktisk dygtig politiker med stærkt præg af sin oprindelse fra den jyske bondestand og sin folkelig-grundtvigske livsanskuelse.

Familie

Forældre: gårdejer, sognefoged Laurids Stephansen (1814–56) og Inger Kirstine Mikkelsdatter (1820–88). Gift 15.11.1882 i Slagelse med Ane Marie Pedersen, født 20.1.1845 i Landsgrav, død 25.7.1911 i Århus, d. af gårdejer Peder Christensen (1813–89) og Caroline Marie Jørgensen (ca. 1820–84).

Udnævnelser

R. 1918.

Annonce

Ikonografi

Afbildet på O. Matthiesens mal. 1923 af rigsdagen 1915 (folketinget). Foto.

Bibliografi

N. J. L.: Hvorledes jeg blev politiker i Tiden V, 1915 602. – Kolding folkebl. 2.5.1910 og 17.4.1918. Århus amtstid. 18., 19., 22. og 24.10.1930. Ad. Andersen i Århus stiftstid. 15.6.1955. – Levnedsberetning i ordenskapitlet.

Referér til denne tekst ved at skrive:
Hans Jensen: N. Joh. Laursen i Dansk Biografisk Leksikon, 3. udg., Gyldendal 1979-84. Hentet 21. februar 2020 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=293427