Redaktion og opdatering af indholdet på denstoredanske.dk er indstillet pr. 24. august 2017. Artikler og andet indhold er tilgængeligt i den form, der var gældende ved redaktionens afslutning.

  • Artiklens indhold er godkendt af redaktionen

Orla Jensen

Oprindelig forfatter Fode

Artiklen stammer fra 3. udgave af Dansk Biografisk Leksikon, der udkom 1979-84.

Orla Jensen, Orla Friesendahl Jensen, 7.3.1904-9.1.2005, socialdirektør. Født på Frbg. (Solbjerg). 16 år gammel fik J. ansættelse på kommunekontoret på Frederiksberg. Snart efter lod han sig indskrive på et studenterkursus, og 1923 blev han klassisk sproglig student og seks år senere cand.jur. I studieårene var han fortsat ansat ved Frederiksberg kommunes hospitalskontor samt juridiske forvaltning hvor han efter sin eksamen blev forfremmet til sekretær. Hans hovedvirke kom imidlertid til at ligge i Århus hvor han 1933 fik ansættelse som kontorchef ved Århus kommunes socialforvaltning. Ti år senere kom udnævnelsen til socialdirektør. – Han fik afgørende betydning for socialvæsenets udvikling i byen. I tæt samarbejde med bystyret tog han nye initiativer op: enlige mødres problemer, der blev skabt en sociallægeinstitution, der kom hjemmekonsulentordninger, beskæftigelsesterapiordninger for blot at nævne nogle nye områder. Det er værd at notere at disse nye felter ikke var refusionsberettigede i forhold til staten. På de nye arbejdsområder kom J.s store evner til samarbejde og koordination klart til udtryk. Det var afgørende for J. at få skabt en holdningsændring til begrebet "offentlig hjælp", og det gjorde han bl.a. ved sin centrale placering i en lang række sociale nævn og udvalg, såvel lokale som landsdækkende. Nævnes kan hans lange sekretærvirke, 1937–70, for Sammenslutningen af købstædernes sociale udvalg samt hans arbejde i socialforskningsinstituttets forskningsråd. Også hans omfattende skribentvirksomhed der udmøntedes i talrige artikler samt nogle bøger bidrog afgørende hertil, ligesom hele hans arbejde var med til at skabe debat omkring de sociale tilstande i landet. Bøgerne Social services in Denmark, 1948, og Social welfare in Denmark, 1961, åbnede udlandets øjne for vore sociale hjælpesystemer. Hans forfattervirksomhed omfattede tillige spørgsmål om den sociale lovgivning samt forvaltningsspørgsmål. 1.11.1971 forlod han stillingen som leder af socialforvaltningen i Århus, men han fortsatte en del af sit tidligere engagement, bl.a. ved udarbejdelse af kommentarer til den nye bistandslov. Hans sociale indsats blev påskønnet, bl.a. ved tildeling af Antonius-prisen for 1957, uddelt af Landsforeningen for mentalhygiejne.

Familie

Forældre: arbejdsmand, senere bogholder Adolf J. (1864–1946) og Anna Håkonsson (1867–1925). Gift 28.7.1930 i Gentofte (b.v.) med Ketty Gerda Alsvold, født 9.2.1902 i Nykøbing F., d. af skræddersvend, senere tilskærer Edvard Emil A. (1877–1971) og Clara Hansine Leonhardsen (1877–1956).

Udnævnelser

R. 1954. R.1 1964.

Annonce

Ikonografi

Foto.

Bibliografi

O. J. i Århus stiftstid. 1.3.1964. Interviews i Demokraten 6.3.1954 og 3.3.1964.

Referér til denne tekst ved at skrive:
Henrik Fode: Orla Jensen i Dansk Biografisk Leksikon, 3. udg., Gyldendal 1979-84. Hentet 18. august 2019 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=292079