• Artiklens indhold er godkendt af redaktionen

Befolkningens erhvervsfordeling

Oprindelig forfatter HCJ

De mest elementære behov i befolkningen, føde, klæder og bolig, dækkes af de primære erhverv, jagt, fiskeri og landbrug samt ved husstandens egen arbejdskraft.

Efterhånden som produktiviteten i landbruget steg, blev det imidlertid muligt at frigøre arbejdskraft til anden vareproduktion inden for de såkaldte sekundære erhverv, der starter som håndværk, men bliver til industri med masseproduktion af varer ved hjælp af maskiner.

Serviceerhvervene, eller de tertiære erhverv, der omfatter administration og udbud af en lang række andre serviceydelser, f.eks. transport, sygepleje, omsorg, militærets beskyttelse og religiøse handlinger, har længe kun beskæftiget en beskeden del af befolkningen. I dag er udviklingen imidlertid nået så langt, at de primære erhverv kan bestrides af nogle få procent af arbejdsstyrken, og industriproduktionen er blevet så automatiseret, at der er behov for en aftagende andel af arbejdsindsatsen også i de sekundære erhverv. I vort postindustrielle samfund er de tertiære erhverv blevet det vigtigste beskæftigelsesområde for befolkningen.

Annonce

Denne udvikling er i skematisk form vist i figuren Langtidsudviklingen i befolkningens erhvervsfordeling. Hvordan den danske befolkning har fulgt dette mønster i ældre tid vides ikke med sikkerhed, men endnu i 1700-tallet, hvor man fra de første folketællinger har kendskab til hver enkelt danskers erhverv, var de primære erhverv de helt dominerende, der beskæftigede omkring 70 procent af de erhvervsaktive.

Den danske befolknings erhvervsfordeling 1787-1970 (erhvervsudøvere og forsørgede). Ved 1801-folketællingen er en del landhåndværkere formodentlig blevet medtaget blandt husmænd og indgår i tallene for landbrug mv. Før 1901 er det ikke muligt at afgøre, i hvilke danske erhverv daglejere og arbejdsmænd var beskæftigede.
Erhverv17871801184018601880
- 1000 personer -
Landbrug mv.363508597727889
Fiskeri og søfart2418354454
Håndværk og industri11472251347451
Handel og omsætning26324678134
Daglejere og arbejdsmænd209200170242182
Serviceerhverv59558292132
Andet454110271127
I alt840926128316011969

19011921194019601970
- 1000 personer -
Landbrug mv.98110771066854494
Håndværk og industri mv.675942128515861678
Handel og omsætning179322484560596
Transport og kommunikation168221249331315
Serviceerhverv114184268635931
Andet333522492619924
I alt24503268384445854938

 Langtidsudviklingen i befolkningens erhvervsfordeling.

Langtidsudviklingen i befolkningens erhvervsfordeling.

 Befolkningens erhvervsfordeling 1787,1880 og 2001. Fordelingerne for 1787 og 1880 omfatter alle erhvervsaktive med hustruer, børn og andre forsørgede i husstanden. Fordelingen for 2001 omfatter alene de erhvervsaktive mellem 15 og 74 år.

Befolkningens erhvervsfordeling 1787,1880 og 2001. Fordelingerne for 1787 og 1880 omfatter alle erhvervsaktive med hustruer, børn og andre forsørgede i husstanden. Fordelingen for 2001 omfatter alene de erhvervsaktive mellem 15 og 74 år.

Referér til denne tekst ved at skrive:
Hans Chr. Johansen: Befolkningens erhvervsfordeling i Gyldendals og Politikens Danmarkshistorie, Olaf Olsen (red.), 2002-2005. Hentet 22. august 2017 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=306792