• Artiklens indhold er godkendt af redaktionen

Mogens Lykketoft

Oprindelige forfattere MeHa og MRud Seneste forfatter Redaktionen

Mogens Lykketoft. Fotografi fra ca. 2005.

Mogens Lykketoft. Fotografi fra ca. 2005.

Mogens Lykketoft, f. 9.1.1946, dansk politiker. Mogens Lykketoft, der blev cand.polit. i 1971, var i sin studietid med i ledelsen af den socialdemokratiske studenterforening Frit Forum og 1968-69 landsformand. Han arbejdede fra 1966 i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, blev i 1975 afdelingsleder og fungerede i kraft heraf som sekretær for LO's centrale ØD- og skattepolitiske udvalg.

Mogens Lykketoft afløste i januar 1981 Karl Hjortnæs som minister for skatter og afgifter i Anker Jørgensens regering. Ved valget i december samme år blev han MF og fortsatte på samme ministerpost indtil regeringens afgang i september 1982.

I den følgende ti år lange oppositionstid havde han flere vigtige udvalgs- og ordførerposter og bidrog til en fornyelse af Socialdemokratiets politik, bl.a. i opfattelsen af den offentlige sektor.

Annonce

Mogens Lykketoft spillede en central rolle i det socialdemokratiske formandsopgør i 1992, hvor han støttede Poul Nyrup Rasmussen, og i etableringen af samarbejdet med Det Radikale Venstre, der i januar 1993 førte til dannelsen af Nyrup Rasmussens første regering med deltagelse af Socialdemokratiet, Det Radikale Venstre, Centrum-Demokraterne og Kristeligt Folkeparti. Lykketoft blev finansminister og fortsatte efter valget i september 1994 på denne post i den socialdemokratisk-radikale regering.

Takket være sine skarpe analytiske evner og sit store forhandlingstalent, ikke mindst i forbindelse med finanslovsforhandlingerne, havde Lykketoft en magtfuld position i partiet og i regeringen, hvis kurs han havde en væsentlig indflydelse på.

Mogens Lykketoft var finansminister til 2000, hvorefter han overtog posten som udenrigsminister. Han fremførte bl.a. en skarp kritik af Israels regering i forbindelse med den israelsk-palæstinensiske konflikt, hvilket blev mødt med skepsis af den borgerlige opposition.

 Mogens Lykketoft trækker sig tilbage som partiformand efter Socialdemokratiets valgnederlag i 2005.

Mogens Lykketoft trækker sig tilbage som partiformand efter Socialdemokratiets valgnederlag i 2005.

Efter valgnederlaget i 2001 og regeringen Nyrup Rasmussens afgang blev Lykketoft 2002 formand for partiet, men da det ikke lykkedes for ham at vende partiets tilbagegang og overvinde de interne uenigheder, trak han sig som formand efter valgnederlaget i 2005.

Derefter blev han medlem af Udenrigspolitisk Nævn og udenrigsordfører; endvidere var han 2006-11 statsrevisor. Efter Svend Aukens død i august 2009 overtog Lykketoft hans post som næstformand i Folketingets Præsidium. 2011-15 var han formand for Folketinget og samtidig hermed formand for Præsidiet.

Mogens Lykketoft var fra september 2015 til og med september 2016 formand for FN's Generalforsamling.

Mogens Lykketoft har bl.a. skrevet Sans og samling – en socialdemokratisk krønike (1994) og Kina drager (2006, s.m. hustruen Mette Holm (f. 1953)). Sammen med den tidligere norske statsminister Jens Stoltenberg og den tidligere svenske minister Carin Jämtin (f. 1964) udgav Mogens Lykketoft i 2014 samtalebogen Den skandinaviske drøm om velfærd, værdier og indvandring.

Referér til denne tekst ved at skrive:
Merete Harding, Mogens Rüdiger: Mogens Lykketoft i Den Store Danske, Gyldendal. Hentet 24. november 2017 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=119318