• Artiklens indhold er godkendt af redaktionen

handelsflåde

Oprindelige forfattere OVenog OWD Seneste forfatter Redaktionen

handelsflåde, et lands samlede bestand af civile skibe over en vis størrelse, normalt 100 BT, der er indregistreret i landet og dermed sejler under landets flag, uanset om de ejes af enkeltpersoner, firmaer eller staten. Skibe, der er indregistreret i udlandet, medregnes således ikke, selvom de helt eller delvis ejes af personer eller firmaer, som er hjemmehørende i det pågældende land. Den danske handelsflåde bestod 1.1.2006 af 515 skibe over 100 BT med en samlet tonnage på 8 mio. BT, hvilket svarer til ca. 1,3% af verdenstonnagen.

Annonce

Verdenshandelsflåden
pr. 1.1.1996 (inkl. specialskibe og fiskefartøjer)
antal skibeBT (1000)
Panama577771922
Liberia166659801
Grækenland186329435
Cypern167424653
Bahamas117623603
Norge221521551
Japan943819913
Malta116417678
Kina294816943
Rusland516015202
Singapore134413611
USA1529212761
Hongkong3998795
Filippinerne15248744
Indien9167127
Sydkorea22466972
Storbritannien116126716
Italien13976699
Tyrkiet10756268
Saint Vincent10296165
Taiwan6836104
Danmark111665851
Tyskland11465626
Brasilien5515077
Ukraine11424613
Holland112184606
Frankrig18244194
Malaysia6853283
Marshalløerne953099
Bermuda863048
øvrige lande2537960602
verdenstonnagen82890490662
1 inkl. øgrupper og oversøiske territorier
Kilde: Danmarks Rederiforening
Den danske handelsflåde
pr. 1.1.1996 (ekskl. specialskibe og fiskefartøjer)
antalBT (1000)TDW (1000)
linjefart16023912417
trampfart2599391497
tankfart9719143402
specialfart688175
hele flåden54853257391
Kilde: Danmarks Rederiforening

Referér til denne tekst ved at skrive:
Ole Ventegodt, Ove W. Dietrich: handelsflåde i Den Store Danske, Gyldendal. Hentet 9. december 2016 fra http://denstoredanske.dk/index.php?sideId=88569